Úvod O plesu Program Kdy a kde Vstupenky Kontakt Press 1b
drago
Doporučené kostýmy
ico-underco

Kostýmy

Fantasy ples je kostýmovaná akce,
po celou dobu tedy platí kostýmová povinnost,
a to zjednodušeně řečeno ve stylu klasická fantasy.

Respektujte prosím celkový fantasy ráz plesu.
Jinak je ale jen na Vás, kterým konkrétním fantasy příběhem nebo volně i vhodným historickým obdobím, mytologií či pohádkou se inspirujete. Konkrétnější vodítka jsou popsána níže.

Každopádně ale zbraně jsou zakázány,
byť by se jednalo o sebevíc efektní součást kostýmu.
Podrobnější informace na stránce Pokyny.

Žánr fantasy

Nehodláme se pouštět do diskuse, co ještě zahrnuje žánr fantasy. Prostě říkáme, jaké kostýmy (ne)chceme na Fantasy ples.
Vítáme především inspiraci heroic fantasy či dark fantasy, chcete-li konkrétněji, pak knihami a filmy Pán prstenů (Hobit), Zeměplocha, Letopisy Narnie, Warcraft, z historie epochami od starověku po baroko, vhodná je také severská mytologie.
Přijatelné jsou pro představu kostýmy ála Harry Potter, Hvězdný prach či celý žánr steampunk.
Nehodí se příkladmo kostýmy postapo, klasická sci-fi
a také "maškarní" a běžné plesové šaty.

Doporučení pro kostýmy

Dobrá první inspirace pro výběr kostýmu
jsou fotogalerie
z minulých plesů.
Fotek a odkazů najdete na těchto stránkách přehršel. Mějte však na paměti, že se snažíme kostýmovou úroveň trvale zvyšovat, není dobré jako měřítko zvolit kostým z dřevních dob a nebo ten, který jsme na plese ponechali zřejmě ze soucitu.
Ročník 2011 berte úplně s rezervou, zkoušeli jsme na plese kostýmy více žánrů a touto cestou dále nejdeme.

Ples je společenskou událostí,
proto jsou vhodnější kostýmy honosné,
slavnostní čili hodobóžové.
Běžný kostým, ve kterém hrajete larpy, nejspíš projde, nikoho s ním však neoslníte a snižujete celkovou kostýmovou úroveň akce.
Plášť je dobrým doplňkem, celý večer v něm ale nejspíš sedět a už vůbec ne tančit nevydržíte. Proto plášť sám o sobě jako kostým nestačí.
Kostým by měl být také pokud možno úplný a dotažený. Tenisky (a jiná soudobá obuv) jsou prostě faux pais.

Masky jsou vítaným spestřením.
Jsme rádi, pokud na Fantasy ples zavítá například i drak, zejména pokud ve své skvělé masce přes celou horní polovinu těla vydrží celý ples. Pokud by místo draka měl v pozdější hodině skotačit na parketu jen týpek v propoceném tričku, pak by raději měl volit kostým bez masky.
Efektním doplňkem kostýmu jsou křídla, ovšem i u nich je dobré úvážit, zda s nimi nositel zvládne sedět a tančit několik hodin.

A co raději ne

Nedoporučujeme nosit zbroje, stejně jako jiné bojové a herní doplňky (kupříkladu toulce, masivní hole). Důvodem je vaše vlastní pohodlí ale také bezpečnost ostatních tanečníků.

Fantasy ples není plesem maškarním.
Rádoby i skutečně vtipné kostýmy, se kterými jste udělali díru do světa na vesnickém bále, prosíme na fantasy ples netahejte. Pyžamová obluda je sice možná fantastická bytost, ale do konceptu plesu prostě příliš nezapadá.

Zpracováno ve spolupráci s kostymy.cz.Nedoporučené kostýmy
ico-underco